Продаж барвників за вигідними умовами
Для надання природного кольору продуктам сучасна харчова промисловість використовує харчові барвники як натурального, так і синтетичного походження. В основному харчові барвники використовуються для підфарбовування продуктів, які втратили свій колір при зберіганні або обробці, а також для надання кольору безбарвним продуктам. Що ж таке харчові барвники і чи не є вони шкідливими для здоров'я людини?

Натуральні барвники

Натуральні (природні) харчові барвники – це барвники, виділені фізичними способами з рослинних і тваринних джерел. Іноді їх піддають хімічної модифікації поліпшення технологічних і споживчих властивостей. Ряд барвників отримують не лише їх виділенням із природної сировини, а й синтетично.

Сьогодні для фарбування харчових продуктів пропонуються наступні натуральні барвники, як куркумін або турмерик (Е100), кармін (Е120), хлорофіли (Е140), аннато (Е160в), бета-каротин (Е160а), червоний буряковий барвник бетанін (Е1 фарбувальні речовини.

Наприклад, бета-каротин, виділений з моркви, за своєю хімічною будовою відповідає бета-каротину, отриманому мікробіологічним або хімічним шляхом (при цьому натуральний бета-каротин істотно дорожчий і тому рідко використовується в харчовій промисловості як барвник).

Область застосування натуральних барвників

Натуральні барвники застосовуються у всіх галузях харчової промисловості, особливо у молочній промисловості, а також у косметології та фармакології.